Program „Pomoc Państwa w Zakresie Dożywiania”

Pomoc Państwa w Zakresie Dożywiania

W Polsce każdego roku marnuje się ponad dziewięć milionów ton jedzenia. Trudno jest sobie wyobrazić, jak wielu ludzi można by z tego wykarmi. Codziennie ludzie umierają z głodu, gdy nie mają co jeść, a inni wyrzucają produkty jeszcze dobre, którymi ktoś inny mógłby się posili. Jest to ogromny problem dzisiejszego świata. Władze próbują jakoś sobie z tym radzi, jednak często bezskutecznie. Skupiają się głównie na osobach, które nie mają co włożyć do ust i tak właśnie powstał program „Pomoc Państwa w Zakresie Dożywiania”. Celem programu jest wspieranie gmin w dożywianiu osób głodnych, w szczególności dzieci i młodzieży. Najbardziej brane są pod uwagę osoby, które są bezrobotne, więc nie mają z czego kupić pożywienia. Program ten jest bardzo popularny na wsiach.

Program jest realizowany przez długi czas, aby móc wyeliminować problem niedożywienia u różnych osób na dłuższą skalę oraz aby poprawić stan zdrowia w szczególności dzieci.Posiłki, które są wydawane zawierają dużo niezbędnych dla zdrowia wartości odżywczych. Dużo uwagi jest także poświęcane, by nie były to żadne fast-foody, tylko pełnowartościowe posiłki. W niektórych miejscach są wydawane tylko obiady, a w niektórych także śniadania i kolacje. Często program „Pomoc Państwa w Zakresie Dożywiania” wspiera także Kościół, który organizuje różne jadłodajnie na terenie swoich parafii.Program nie obejmuje tylko wydawania posiłków osobom niedożywionym, ale także przeznacza określone fundusze dla rodzin, które nie mają pieniędzy, by kupić sobie jedzenie oraz wydaje gotowe już produkty.W ramach programu tworzone są także i remontowane miejsca, w których ludzie mogą zjeść posiłek, czyli różnego rodzaju stołówki, jadłodajnie czy punkty. Realizowany jest także dowóz posiłków do miejsc zamieszkania takich osób.

Należy pamiętać o problemie niedożywienia wielu rodzin. Jeśli mamy za dużo jedzenia, to nie wyrzucajmy go, a podzielmy się nim z osobami potrzebującymi. Okazja do pomocy dla głodnych dzieci czy dorosłych jest także podczas zbiórek żywności w różnych sklepach i supermarketach, najczęściej w okresach Świąt Bożego Narodzenia oraz Świąt Wielkanocnych. Pamiętajmy - zawsze możemy chociaż w małym stopniu pomóc!